Jak wybrać lekki dach dla swojego domu?

W ciągu ostatnich kilku lat firmy budowlane coraz częściej stawiają na lekkie pokrycia dachowe w projektach dowolnej wielkości. Rosnąca popularność pracy z lekkimi materiałami pokryciowymi wynika z szeregu korzyści, które przekonały zarówno dekarzy, jak i majsterkowiczów, że lekkie blachodachówki to mądrzejsze, bardziej ekonomiczne rozwiązanie dachowe.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o lekkich dachach!

Czym tak naprawdę są lekkie dachy?

Pokrycia dachowe są tworzone przez dachówki, które można zawęzić do różnych kategorii określonych wagowo: lekkie dachówki i ciężkie płytki. Płytki są klasyfikowane jako ciężkie, jeśli ważą ponad 20 kg na metr kwadratowy. Natomiast, lekkie pokrycia dachowe tworzą płytki, które mają wagę poniżej 20 kg. Ta podsekcja płytek zawiera wiele różnych rodzajów materiałów i stylów. Blachodachówki, gonty i łupki syntetyczne są przykładami lekkiego pokrycia.

Jakie są zalety używania lekkich płytek dachowych?

Nie trzeba eksperta, aby zrozumieć, jakie mogą być bezpośrednie zalety używania lekkich płytek na swoim dachu. Najbardziej oczywistą zaletą zastosowania lżejszych płytek jest to, że… są lżejsze do przenoszenia i transportu! Choć może to nie wydawać się zbyt dużym plusem dla początkujących majsterkowiczów, to dla dekarzy lub każdego, kto wie, jak trudne i wyczerpujące może być noszenie ciężkich dachówek może być to niemalże błogosławieństwo.

Sam fakt, że lekkie dachy są lżejsze, przyspieszy również proces instalacji, ponieważ mniej czasu zajmuje przemieszczanie materiałów już na miejscu. Jeszcze ważniejszy jest sam związany z tym aspekt bezpieczeństwa. Ponieważ lekkie płytki są łatwiejsze w manipulacji nimi, praca jest z kolei bezpieczniejsza, a ryzyko jest zminimalizowane.

Odchodząc bezpośrednio od tematu transportu, lekkie pokrycia dachowe są również lepsze dla samego środowiska, ponieważ podczas ich przewożenia dokonuje się mniejszej emisji dwutlenku węgla. Transportowanie płytek na wskazane miejsce będzie również ogólnie tańsze w wyniku podróżowania z mniejszym obciążeniem.

O ile wiadomo, że waga blachodachówki skraca też czas instalacji, a fakt, że kilka lekkich płytek może zostać zainstalowanych naraz, a nie jedna naraz – tak jak to miejsce w przypadku ciężkich kafli, zapewni również szybszą realizację projektu pokrycia dachowego, nie tracąc przy tym na trwałości, estetyce czy wydajności.

 

Lekkie pokrycia dachowe: jeszcze więcej zalet!

W rzeczywistości konstrukcja lekkich dachówek czyni je jeszcze lepszym rozwiązaniem w kontekście stawiania budynków odpornych na warunki atmosferyczne. Takie lekkie dachy zapewniają lepszą odporność na warunki pogodowe w ekstremalnych warunkach w porównaniu do cięższych płytek. Zwykle lżejsze płytki trwają też dłużej niż np. dachy pokryte klasycznymi dachówkami, które są bardziej podatne na pękanie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, nie jest zaskoczeniem, że coraz częściej stosuje się lekkie dachówki – korzystają na nich nowe konstrukcje i właściciele dążący do ulepszenia swoich domów.