Czy dom drewniany, gonty stalowe?

Budowa domu to dla każdego ogromne wyzwanie. Często obawiamy się podjąć taką decyzję, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele czeka nas pracy, załatwień i problemów, a także wydatków. Oczywiście nikt nie podejmuje postanowienia nagle. Często zastanawiamy się nad tym długo, rozmawiamy z najbliższymi i z osobami, które już wybudowały swój dom. Dopiero, gdy przemyślimy wszystkie za i przeciw, i oczywiście tych pierwszych będzie więcej, możemy podjąć tę ważną decyzję o budowie naszego wymarzonego gniazdka.
Oczywiście pierwsza decyzja pociągnie za sobą spiralę dalszych, bardzo ważnych przemyśleń i działań. Jednym z nich będą materiały potrzebne do budowy domu gont drewniany. Nad tym warto dobrze się zastanowić, bo od naszego wyboru zależy tempo budowy, koszty, bezpieczeństwo i komfort mieszkania przez długie lata.
Wiele osób buduje nadal domy murowane, chociaż moda na nie powoli zanika. Coraz bardziej popularne stają się natomiast domy z drewna.

Gonty drewniane
Ktoś może zapytać, dlaczego tak się dzieje, przecież od dawna buduje się domy murowane, są masywne i mocne, służyć mogą przez wiele lat. Okazuje się jednak, że takie domy mają także mnóstwo wad. Po pierwsze na postawienie takiego budynku gonty drewniane trzeba długo czekać, potrzebnych też będzie więcej materiałów do jego budowy. Wprawdzie panująca jeszcze nadal powszechność takiego sposobu stawiania domów sprawia, że łatwo znaleźć wykonawców do poszczególnych robót, ale koszty budowy mogą być wysokie.

dom drewniany

Gonty stalowe?
Najważniejszą sprawą dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie lubią albo nie mogą długo czekać, jest właśnie szybsze tempo wznoszenia takiego budynku. Czas oczekiwania oscyluje najczęściej pomiędzy dwoma, a czterema miesiącami. To naprawdę niewiele w porównaniu z budynkami murowanymi, przy których praca trwa około dwóch lat. Koszty budowy domu z drewna gonty stalowe także w przeważającej liczbie przypadków są niższe. Sama organizacja budowy również sprawia o wiele mniej kłopotów, można ją bowiem prowadzić o każdej porze roku, również w zimie. Przy budowie domu z drewna tylko fundamenty trzeba wykonać w temperaturze dodatniej.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie budynków drewnianych, zaznaczyć trzeba, że ich wnętrza bardzo szybko nabierają ciepła, ale też dość szybko wytracają temperaturę. Dlatego też w takim domu warto zainstalować ogrzewanie automatycznie sterowane. Wadą domów drewnianych jest mniejsza izolacja akustyczna pomiędzy piętrami. Dlatego osoba mieszkająca na parterze może słyszeć kroki tej, przebywającej na górze.
Jak widać, są zarówno wady, jak i zalety obu technologii. Wybór jest więc niełatwy i wart dogłębnego rozważenia.