Budowa domu szkieletowego – lekkie dachy

W Polsce budynki szkieletowe są coraz częściej stawiane. Taka forma budowania jest popularna od dziesiątków lat w USA czy Kanadzie, a zatem i u nas się to sprawdzi. Cała konstrukcja opiera się na drewnie i powinno ono być najlepszej jakości. Wtedy taki dom lekkie pokrycia dachowe może stać dziesiątki lat i nic złego mu się nie stanie. Ogromną zaletą drewna jest ciepło.

 

W domu drewnianym nie ma konieczności nagrzewania ścian tak jak w murowanym. Tutaj od razu robi się ciepło. Oznacza to, że jeśli dom jest szczelny to na ogrzewanie wydamy o wiele mniej pieniędzy. Taki dom szkieletowy jest też tańszy do postawienia. Jeśli dla kogoś ma znaczenie czas wybudowania domu to jest on skrócony do minimum cichy dach. Wystarczy zrobić solidny fundament lekkie pokrycia dachowe i można szybko postawić taki dom. Małe domki stawia się w kilka dni te większe nieco dłużej. Zwykły dom lekkie dachy wymaga postawienia murów, które powinny teraz postać kilka miesięcy i dopiero wtedy będzie można wykonywać resztę prac. My stawiając dom szkieletowy w tym samym czasie wymiana dachu będziemy się już cieszyć mieszkaniem w nim, a nie budową.

Lekkie pokrycia dachowe?

Wspominane wyżej drewno to coś, na co powinniśmy poświecić bardzo dużo uwagi. Zapewne każdy chce spróbować oszczędzić na budowie domu, ale w tym przypadku nam się to nie opłaca. Jeśli drewno będzie złej jakości to dom długo nie wytrzyma. Głównie cichy dach rozchodzi się o to żeby drewno było sezonowane i to w odpowiednich warunkach. Wtedy ma dobrą wilgotność, co oznacza, że nie zacznie nam gnić, ale również nie zacznie pękać, bo jest za suche. Wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Do tego wszystkie krawędzie powinny być gładkie i zaokrąglone. Musimy być przygotowani na to, że taki dom szybko się wychładza, kiedy wyłączymy ogrzewanie centralne. Plusem jest to, że po rozpaleniu w piecu temperatura szybko wzrasta. Zanim wybierzemy ekipę lekkie dachy, która ma się zająć budowaniem domu trzeba sprawdzić jej doświadczenie. Nie wiemy jak się dom buduje i nie wiemy jak to wszystko sprawdzić. Ewentualne błędy wyjdą dopiero w momencie, kiedy zaczniemy tam mieszkać. Lepiej wymiana dachu by było wybrać kogoś takiego, kto zagwarantuje nam, że dom został we właściwy sposób postawiony. Nie chcemy mieć z nim żadnych problemów, dlatego wybierajmy doświadczenie, a nie niskie ceny. Weźmy pod uwagę to, że takiego domu nie budujemy dwa lata jak to bywa w przypadku murów. Tutaj do trzech miesięcy trwają wszystkie prace i wiele możemy dzięki temu zaoszczędzić pieniędzy, zatem warto dołożyć cichy dach nieco do ekipy mającej się zająć budowaniem domu szkieletowego.